Повернутися до звичайного режиму

Васюк Людмила Володимирівна

/Files/photogallery/1881/вас.JPG

медсестра

Медичне обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі

Медичне обслуговування дітей здійснюється медичною сестрою дошкільного навчального закладу…

До основних обов’язків медичної сестри дошкільного закладу належать:

Ø моніторинг стану здоров’я,фізичного та нервово-психічного розвитку дітей,надання їм невідкладної медичної допомоги;

Ø організація і проведення медичного огляду, у тому числі поглибленого,профілактичного та лікувально-оздоровчого заходу, оцінка їх ефективності;

Ø здійснення контролю за організацією та якістю харчування, дотриманням раціонального режиму навчально-виховної діяльності, навчального навантаження;

Ø медичний контроль за виконанням санітарно-гігієнічного та проти епідеміологічного режиму;

Ø проведення санітарно-просвітницької роботи серед дітей, батьків, або осіб, що їх замінюють та працівників закладу.

Медичний огляд здійснюється лікарем-педіатром два рази на рік та в разі необхідності.

Лікар-педіатр закріплюється спеціально за дошкільним закладом головним лікарем Великодимерської дільничної лікарні.

Пам’ятка з профілактики грипу та інших гострих респіраторних інфекцій (ГРІ)

ГРІ — це велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно-крапельним шляхом передавання та переважним ураженням верхніх дихальних шляхів. Грип є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого полягає у надзвичайно швидкому поширенні і вираженій інтоксикації. Механізм передавання вірусу грипу — повітряно-крапельний. Грип може призвести до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем.

Профілактика захворювань

Профілактичні заходи спрямовані насамперед для підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРІ та ГРЗ.

Ефективними, особливо в період підвищення захворюваності, фахівці відзначають такі методи профілактики:

повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;

загартовування та часте провітрювання приміщень;

вживання загальнозміцнюючих та тонізуючо-імуномодулюючих препаратів та препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії.

Високоефективними є рекомендації загального санітарно-гігієнічного спрямування, зокрема:

часто мити руки з милом, особливо після відвідування;

прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками), особливо при кашлі та чиханні;

широко застосовувати засоби нетрадиційної (народної) медицини, гомеопатичні препарати, оксолінову мазь.

На що необхідно звернути увагу.

Існують деякі особливості клінічного перебігу грипу в різних вікових групах. У дітей молодшого віку передусім можуть з’явитися симптоми нейротоксикозу (блювання, судоми) навіть на тлі субфебрильної температури тіла. Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Хворого турбують загальна слабкість, ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, порушується сон. Привертає увагу вигляд обличчя хворого: гіперемія, одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини. Інкубаційний період грипу коливається від декількох годин до 3 діб.

Здебільшого на другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль у грудях. На 3–5 добу кашель м’якшає, з’являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.

У перші години температура тіла може сягати 39–40 °С, утримуватись на такому рівні 2–3 доби. Проте якщо гарячка триває й надалі або розвивається її друга хвиля (загалом триває довше ніж 5–7 діб), це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень. Лікування ГРВІ та грипу є складною проблемою, тому його має визначати лікар. Не потрібно починати самолікування, це небезпечно! Завдяки своєчасному і правильному лікуванню хвороба закінчується повним одужанням.

Щеплення — найефективніша профілактика

1. Профілактичні щеплення

Порядок прийняття до дошкільного навчального закладу регулюється відповідними нормативно-правовими документами. Зокрема, ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначає, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом, ст. 12«Профілактичні щеплення».профілактичні щеплення проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця та кору є обов’язковими і включаються до Календаря щеплень.

Відповідно до Календаря профілактичних щеплень в Україні, затвердженого наказом Міністерства охорониздоров’я України «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» від 16.09.2011 № 595 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров я України від 11.08.2014 № 551), передбачено обов’язкові щеплення дітей від таких небезпечних інфекційних захворювань:

туберкульоз;

кашлюк;

дифтерія;

правець;

поліомієліт;

гепатит В;

гемофільна інфекція (НіЬ-інфекція):

кір;

краснуха;

епідемічний паротит.

Також Календарем визначено рекомендовані щеплення та групи осіб, що підлягають цим щепленням.

Щеплення за вікомВік Щеплення проти

1 день Гепатиту В2-

3-5 днів Туберку-льозу1

1 місяць Гепатиту В2-

2 місяці Дифтерії, кашлюку, правця-3 Поліомієліту4 Гемофільної інфекції-5

4 місяці Дифтерії, кашлюку, правця-3 Поліомієліту4 Гемофільної інфекції-5

6 місяців Гепатиту В2 Дифтерії, кашлюку, правця-3 Поліомієліту4

12 місяців Гемофільної інфекції-5 Кору, краснухи, паротиту6

18 місяців Дифтерії, кашлюку, правця-3 Поліомієліту4

6 років Дифтерії, правця-3 Поліомієліту4 Кору, краснухи, паротиту6

7 років Туберку-льозу1

14 років Поліомієліту4

16 років Дифтерії, правця3

26 років Дифтерії, правця3

(надалі — кожні 10 років)

Профілактичні щеплення проводяться після медичного огляду особи в разі відсутності у неї відповідних медичних протипоказань. При виявленні негативних змін у стані здоров’я дитини призначається додаткове медичне обстеження згідно з чинними протоколами надання медичної допомоги дітям відповідно до медичних показань. Медичні огляди у дошкільному закладі проводяться у присутності сестри медичної старшої. Особам, які не досягли 15-ти річного віку профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об’єктивної інформації та за згодою їх об’єктивно інформованих батьків.

Якщо особа або її законні представники відмовляються від обов’язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвердження — засвідчити це актом у присутності свідків.

Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичне щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні захворювання або бактеріоносіями. Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. Підписуючи письмову відмову про щеплення дитини, мало хто з батьків знає про наслідки відмови від планових щеплень (ПЩ). Якщо батьки безпідставно відмовляються від щеплень своєї дитини, вони беруть на себе велику відповідальність та повинні вирішувати, яким чином їх дитина має отримати освіту, оскільки ми живемо у правовій державі із затвердженими законами.

Вакцинація дітей: що мають знати батьки

Питання вакцинації дітей завжди викликав дискусії серед батьків. З одного боку, вони побоюються можливих побічних реакцій після уведення вакцини. З іншого — доведено, що щеплення сприяють виробленню в організмі дитини специфічного імунітету до захворювань. Водночас засоби масової інформації завжди намагаються по­відомляти про негативні наслідки вакцинації. Проте майже не пишуть, навіщо взагалі вона потрібна. Так, одна проблема перебільшена, а про іншу недостатньо інформації.

Грудне вигодовування не заміняє щеплень

Перші антитіла дитина отримує від матері: вони потрапляють через плаценту в кров дитини. Проте маминих антитіл недостатньо, аби запобігти захворюванням, та й зберігаються вони в крові дитини не тривало. А якщо мама не щеплена або не хворіла на певні захворювання, то їх у дитини взагалі не буде. За грудного вигодовування дитина також отримую антитіла від матері. Саме тому воно так важливе для імунітету дитини, але цього захисту недостатньо. Наприклад, дитина цілком може захворіти на кашлюк, не зважаючи на грудне вигодовування. До тогож джерелом інфекції можуть бути батьки, зокрема мама, яка годує грудним молоком. В Україні відповідно до Календаря в перший день життя дітям роблять щеплення проти гепатиту В, на третій-п’ятий день — проти туберкульозу. А планову вакцинацію проти кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, гемофільної інфекції починають із двох місяців.

Планова вакцинація дітей з перших місяців життя

Інфекційні захворювання найнебезпечніші для життя і здоров’я дітей віком до року. Саме недостатність антитіл в організмі дитиниробить його беззахисним перед захворюваннями. Уникнути контакту зі збудником інфекційного захворювання майже неможливо. Адже дитину може інфікувати навіть найближче оточення: батьки, брати та сестри, бабусі та дідусі. У певному сенсі час вакцинації визначає її ефективність: що раніше, то ліпше. Необхідно встигнути вакцинувати дитину до того, як вона зустрінеться зі збудником. Саме тому деякі щеплення роблять у перші дні та місяці після народження. Якщо відкласти вакцинацію, дитина може захворіти.

Дітей із хронічним захворюванням можна вакцинувати

Діти із хронічними захворюваннями передусім потребують захисту від інфекцій. По-перше, супутні захворювання можуть погіршити перебіг основного. По-друге, у таких дітей інфекційні захворювання або їх ускладнення протікають значно тяжче. Відповідно до Календаря діти з хронічними захворюваннями належать до групи ризику. Для таких дітей Календарем передбачено додаткові щеплення за станом здоров’я. Наприклад, діти з цукровим діабетом першого типу й бронхіальною астмою мають додатково вакцинуватися проти пневмококової інфекції, що викликає пневмонії, менінгіт, отит тощо. Діти із захворюванням печінки потребують додаткової вакцинації від гепатиту А. Медичні протипоказання до проведення вакцинації визначені в Переліку медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» від 16.09.2011 № 595 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 11.08.2014 № 551). Тому лише фахівець можевизначити, коли вакцинація протипоказана.

Діти, які були щеплені, все одно захворіли

Вакцинація безпечніша, ніж захворювання, лише тому, що вакцина містить ослаблений, вбитий збудник або його частки. Відповідь організму на щеплення все одно в кожної дитини індивідуальна. Тому не у всіх щеплених дітей може сформуватися імунітет або він може сформуватися частково. Дитина може захворіти, але захворювання буде протікати легше або не буде тяжких наслідків. Наприклад, дуже великий відсоток тих, хто перехворів на поліомієліт, стають інвалідами на все життя або захворювання має летальний кінець. Щеплення може запобігти тяжким наслідкам або ускладненням після захворювання. Також відомо, що немає вакцин зі стовідсотковою ефективністю, у більшості вакцин вона становить 85-95%.

Організм дитини формує адекватну імунну відповідь

Імунна система дитини реагує на сторонні мікроорганізми й виробляє антитіла одночасно до кількох збудників. Якщо згодом організм дитини ще раз зіткнеться зі збудником,в її організмі буде сформований достатній рівень антитіл, які запобігатимуть захворюванню. У разі природного контакту зі збудником імунній системі дитини доведеться реагувати на більшу кількість сторонніх агентів, ніж у разі вакцинації. Наприклад, у випадку захворювання на гепатит В, якщо дитина не вакцинована, її імунна система вироблятиме

антитіла проти чотирьох сторонніх білків вірусу. У разі ж вакцинації організму дитини доведеться формувати антитез лише до одного антигена, що забезпечить ефективний захист від захворювання.

Вакцинація не спричиняє аутизму у дітей

Хибна думка, що вакцинація спричиняє аутизм у дітей, поширилася серед батьків і медичних працівників після публікації в 1998 році у відомому журналі статті англійського лікаря Едрю Уекфілда про зв’язок між вакцинацією проти кору, краснухи, паротиту х аутизмом. Після цієї публікації провідні медичні установи світу – Центр контролю та профілактики захворювань у США., медичний інститут Національної академії наук Великобританії і Британська національна служба охорони здоров’я – почали детально вивчати питання безпеки вакцинації. Через кілька років клінічних спостережень за сотнями тисяч дітей, яких вакцинували, вони спростували зв’язок між розвитком аутизму і вакцинацією. Тим паче, що аутизм – це генетично зумовлене захворювання, що виникає до народження. Прояв симптомів аутизму – самоізоляція і неадекватна реакція на оточення – лише збігається в часі з вакцинацією проти кору, паротиту та краснухи.

Кисневий коктель: за і проти.

Поліоміеліт небезпечна хвороба.

Кiлькiсть переглядiв: 676